Syndrom Widzenia Komputerowego (COMPUTER VISION SYNDROME)

Computer Vision Syndrome

W dobie nowoczesnych technologii niestety korzystanie z komputera jest już naszym codziennym obowiązkiem i często nie mamy innych możliwości. Około 60 milionów Amerykanów obecnie spędza przed monitorem więcej niż 3 godziny. Codziennie komputera używa ponad 140 milionów.

W naszym kraju można zauważyć, że trendy są podobne i statystyki, które o tym mówią ciągle rosną. Z komputerów tak naprawdę korzystamy już masowo. Poza tym mamy także coraz więcej innych urządzeń, które wyposażone są w ekrany czy mini-ekrany. Niekiedy nawet nie myślimy o tym jaki wpływ mają one na nasze oczy.

Badania mówią, że ponad 65% osób, które pracuje przy ekranach kończy z problemami ze wzrokiem. W 1994 roku The American Academy of Ophthalmology zdefiniowała tzw. Syndrom Widzenia Komputerowego (CVS - Computer Vision Syndrome). Wtedy to uznano, że jest to bardzo złożony zespół problemów, które dotyczą oczu oraz procesu widzenia i związane jest to bezpośrednio z pracą przy komputerze albo powiązanych urządzeniach. Na taki syndrom składa się wiele różnorakich objawów, które przede wszystkim pojawiają się u użytkowników komputera.

syndrom widzenia komputerowegoW 1999 roku przeprowadzono we Wrocławiu badania, które związane były z CVS. Okazało się, że w grupie 5000 pacjentów przy badaniu 100 pacjentów aż 96 z nich miało przynajmniej jeden objaw typowy dla CVS. Polskie normy póki co nie kwalifikują codziennej pracy przy komputerze do szkodliwych. Jest ona na razie traktowana jako uciążliwa. W Polsce określa się bowiem CVS nie jako problem, który ma charakter chorobowy ale jedynie zmęczeniowy. Musimy jednak wiedzieć, że każda osoba, która jest narażona na pracę z wytężonym wzrokiem podatna jest na problem z krótkowzrocznością.



Dawid Ostrowski

dyplomowany okulista, specjalista w zakresie chirurgii zaćmy oraz leczenia AMD,