Okulary do komputera – czy są potrzebne?

okulary zerówki do komputera?

Nie będzie tutaj prosto odpowiedzieć na takie pytanie. Powszechnie mówi się, że okularów trzeba używać, ale czy tak jest w rzeczywistości. Trzeba na początek powiedzieć, że to nie monitory same w sobie odpowiadają za problemy ze wzrokiem.

Najczęściej przyczyną będzie nieprawidłowe użytkowanie przez osoby, które siedzą przed monitorem a nie promieniowanie, które rzekomo pochodzi z takich urządzeń najczęściej największym problemem dla oczu będzie to, że muszą one cały czas patrzeć z bliska. Gdy monitor będzie się znajdował w odległości mniejszej niż 80 cm nasze mięśnie będą gałki ocznej będą podlegały bardzo silnemu napięciu. Im bliżej znajduje się dany przedmiot tym bardziej będziemy musieli się w niego wpatrywać i tym samym wysiłek dla oka będzie jeszcze większy. Najczęściej ten wysiłek będzie tak bardzo duży, że oczy szybko się zmęczą. Dlatego będzie polecane noszenie okularów do komputera. Nie ma więc większego sensu polecanie okularów bez mocy do pracy przy komputerze.

Dobór okularów do pracy

Tutaj najważniejsze będzie dokładne zbadanie wzroku i idealne dobranie okularów nawet, jeśli będzie jakaś mała wada. W ten sposób bowiem wysiłek dla oka będzie mniejszy i na koniec dnia nie będzie ono tak bardzo zmęczone. Między innymi w ten sposób będziemy także dbali zdecydowanie lepiej o swoje oczy i na przyszłość będzie to dla nich bardzo korzystne. Większość specjalistów stara się więc polecać dokładane badania wzroku zamiast stosowania okularów bez mocy do pracy przy komputerze. Gdy uda się dokładnie zbadać wzrok będzie można nawet najmniejsze wady skutecznie wyrównać wprowadzając okulary z antyrefleksem i takie rozwiązanie dla oczu będzie bez wątpienia najlepsze. Będzie to dotyczyło zarówno osób, które noszą okulary jak i tych, którzy wybierają soczewki.Dawid Ostrowski

dyplomowany okulista, specjalista w zakresie chirurgii zaćmy oraz leczenia AMD,