Jak niezsynchronizowany zegar biologiczny może być powiązany z wyższym poziomem depresji

Nasze ciała to precyzyjnie dostrojone maszyny - zegary, jeśli chcesz - które utrzymują czas i tykające impulsy, regulując narządy wewnętrzne naszego ciała, hormony, poziom energii i zdrowie psychiczne. Kiedy część z nich zostaje wytrącona z równowagi, może to spowodować kaskadowe skutki zdrowotne, w tym zaburzenia nastroju i depresję.

Zegar główny" organizmu znajduje się w mózgu, a konkretnie w jądrze nadskrzyżowaniowym. Zegar ten opiera się na informacjach pochodzących od słońca, które określają porę dnia oraz to, kiedy jest noc i organizm musi odpocząć. Dzięki temu organizm ma zegar rytmu okołodobowego, który trwa prawie 24 godziny.

Sztuczne światło, starzenie się, choroby, podróże i nocne zmiany mogą zakłócić ten wewnętrzny zegar. Rozważ jet lag - to mgliste uczucie, które sprawia, że nie czujesz się dobrze. Występuje ono, gdy twój zegar rytmu okołodobowego zostaje wytrącony z równowagi.

Czasopismo The Lancet zrekrutowało 500 000 dorosłych w Wielkiej Brytanii i przeanalizowało dane. Od 2013 do 2016 roku około 90 000 osób nosiło nadgarstkowe akcelerometry, które mierzyły ich ruch przez tydzień. Uczestnicy zostali również poproszeni o wypełnienie szczegółowego kwestionariusza dotyczącego zdrowia psychicznego.

Naukowcy następnie przeanalizowali dane, aby sprawdzić, czy uczestnicy mieli zaburzenia rytmu okołodobowego, takie jak objawy, które obejmowały niespokojny sen.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy zgłosili bardziej znaczące zaburzenia w ich rytmach okołodobowych i cyklach snu, częściej cierpieli na dużą depresję lub chorobę dwubiegunową. Osoby te miały większe predyspozycje do skłonności neurotycznych, samotności, wahań nastroju, niższego poziomu szczęścia i zadowolenia. Ludzie, którzy również zgłosili, że nie śpią dobrze, mieli wolniejsze czasy reakcji podczas pomiaru funkcji poznawczych.

Chociaż badanie nie jest ostateczne, to daje więcej powodów do społeczności medycznej do dalszego badania tych linków, które mogłyby rzucić światło na zaburzenia zdrowia psychicznego.

Badania rytmu okołodobowego zyskują coraz większą popularność i rozgłos. W zeszłym roku, Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny została przyznana badaczom rytmu okołodobowego, którzy odkryli cząsteczki odpowiedzialne za delikatny zegar wewnętrzny naszego ciała.

Uważa się, że niebieskie światło zakłóca cykle rytmu okołodobowego, co może prowadzić do depresji. Wielu lekarzy i okulistów zaleca okulary blokujące niebieskie światło, takie jak BluTech Lenses, podczas korzystania z urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło, takich jak tablety, smartfony, komputery i telewizory.

Znajdź BluTech w pobliżu siebieGrzegorz Leśniak

specjalista optometrysta, specjalista w zakresie doboru korekcji okularowej, aplikacji soczewek kontaktowych i wstępnej diagnostyki chorób oczu