Oczy a komputer

wpływ komputera na oczy

Komputer to takie urządzenie, które będzie nam towarzyszyć w codziennej pracy. Dla naszych oczu będzie to jednak duże wyzwanie. Osoby, które spędzają przy komputerze wiele czasu mogą mieć problemy ze wzrokiem. Pierwsze objawy będą takie, że nasz wzrok będzie zmęczony, będziemy przecierać oczy. Z czasem dolegliwości mogą się nasilać wieczorami i będą się pogłębiać. U niektórych może się pojawić nadwrażliwość na światło oraz łzawienie.

Objawy problemów ze wzrokiem

Wzrok jest takim narządem, o który należy dbać. rzadko jednak o tym pamiętamy. A gdy wzrok będzie się psuł pierwsze objawy będą następujące:

- piekące oczy

-piasek pod powiekami

- złe reagowanie na światło

- łzawienie

- widzenie za mgłą

- krótkowzroczność

- ból głowy

Problem ze wzrokiem może być spowodowany długim wpatrywaniem się w ekran monitora albo zespołem suchego oka. Jest to taki problem, gdy oczy nie są należycie nawilżane przez łzy. Łzy mogą nie być tworzone przez oko, albo ich skład nie będzie właściwy. Zespół suchego oka powstaje także w momencie, gdy rzadko się mruga powieką. Jeśli chce się zapewnić należyte nawilżenie rogówki łzy powinny być rozprowadzone co 10 sekund. Najczęściej problemy ze wzrokiem pojawiają się u tych osób, które spędzają przy komputerze więcej niż 2 godziny dziennie. Przyczyną może być tutaj brak higieny wzroku. Jeśli monitor będzie źle ustawiony to problem może się pogłębiać. Jeśli chce się poznać przyczynę kłopotów ze wzrokiem najlepiej będzie sięgać po pomoc specjalisty. Lepiej samemu nie stawiać diagnozy, ponieważ można się łatwo pomylić. Jeśli chodzi o suche oko to najczęściej leczenie będzie polegać na stosowaniu specjalnych kropli albo żelu. Niekiedy można zastosować specjalne okulary do pracy. Chodzi o to, by odciążyć oczy, ale nie zawsze będzie to możliwe.

Prawidłowa praca przed komputerem

Jeśli chce się dbać o wzrok należy zadbać o odpowiednie warunki pracy. Trzeba dobrze ustawić monitor. Musi stać tak, by patrzeć na niego z góry a nie z dołu. Nie stawia się monitora przy oknie, ponieważ odblaski będą przeszkadzały w wyraźnym widzeniu tekstu. Jeśli korzysta się regularnie z monitora warto, by był jak największy.

jak przynieść ulgę oczomJak przynieść ulgę oczom?

Regularnie trzeba mrugać, ponieważ w ten sposób oczy się nawilżają. Co jakiś czas warto na minutę je zamknąć. Co godzinę trzeba odrywać wzrok od komputera i patrzeć w jakiś daleki punkt. W ten sposób nasze oczy nieco odpoczną ponieważ napięcie na nich zostanie zminimalizowane. Warto także co jakiś czas wstać i nieco się porozciągać, ponieważ siedząc w jednej pozycji również inne nasze mięśnie się zastają i mogą zacząć nas boleć.Grzegorz Leśniak

specjalista optometrysta, specjalista w zakresie doboru korekcji okularowej, aplikacji soczewek kontaktowych i wstępnej diagnostyki chorób oczu