Blue Light Exposed

Niebieskie światło jest skomplikowane, ponieważ jest dla nas zarówno dobre, jak i złe.

Niezależnie od tego, czy wychodzimy na zewnątrz i kąpiemy się w świetle słonecznym, czy też włączamy światło w pomieszczeniach, obie te czynności wiążą się z kontaktem z niebieskim światłem.

Samo światło słoneczne zawiera żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone i niebieskie światło, w tym wiele odcieni pomiędzy tymi kolorami. Istnieją dwa różne rodzaje długości fali:

  1. Długie długości fal - Zawierają mniej energii
  2. Krótkie długości fal - Zawierają więcej energii

Kolory na czerwonym końcu spektrum światła mają długie fale, a kolory na niebieskim końcu mają krótkie, co oznacza, że mają więcej energii.

Podczas gdy zbyt dużo światła słonecznego może spowodować oparzenia słoneczne, zbyt mało naturalnego światła słonecznego może spowodować niedobór witaminy D. Jedna trzecia światła widzialnego to rodzaj światła niebieskiego lub wysokoenergetycznego światła widzialnego. Światło niebieskie ma zarówno korzyści, jak i dotyczące go zagrożenia, co podkreślono poniżej.

1. Niebieskie światło otacza nas

Niebieskie światło otacza nas i jest wszędzie. Niezależnie od tego, czy jest to niebieskie światło słoneczne, czy też źródło stworzone przez człowieka, takie jak oświetlenie wewnętrzne, urządzenia elektroniczne lub telewizory, ucieczka przed niebieskim światłem jest niemożliwa.

2. Sprawia, że niebo wydaje się niebieskie

Krótkofalowe, wysokoenergetyczne promienie, które pojawiają się na niebieskim końcu widma światła, rozpraszają się i kiedy uderzają w cząsteczki wody i powietrza w atmosferze, to właśnie to rozpraszanie sprawia, że bezchmurne niebo wydaje się jasno niebieskie.

3. Ludzkie oczy nie mogą blokować niebieskiego światła

Podczas gdy rogówka i soczewka mogą blokować promienie UV przed dotarciem do siatkówki, prawie całe widzialne niebieskie światło przechodzi przez rogówkę i może dotrzeć do siatkówki.

4. Narażenie na działanie niebieskiego światła jest związane z degeneracją plamki żółtej

Ekspozycja na niebieskie światło przenika do siatkówki, co oznacza, że zbyt duża ilość może uszkodzić wrażliwe na światło komórki w organizmie. Ta zmiana może spowodować zwyrodnienie plamki żółtej, co może prowadzić do trwałej, nieodwracalnej utraty wzroku. Chociaż nie dzieje się to z dnia na dzień, skumulowana ekspozycja na niebieskie światło dotyczy specjalistów medycznych.

5. Niebieskie światło powoduje cyfrowe zmęczenie oczu

Krótkofalowe, wysokoenergetyczne niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne rozprasza się bardziej niż inne światło widzialne. Ponieważ urządzenia te emitują duże ilości niebieskiego światła, zakłócenia powodowane przez niebieskie światło zmniejszają kontrast, co może powodować cyfrowe zmęczenie oczu. Badania wykazują, że okulary blokujące niebieskie światło, takie jak BluTech Lenses, mogą pomóc zwiększyć kontrast i odciążyć oczy, ułatwiając oglądanie urządzeń cyfrowych przez dłuższy czas.

6. Operacja zaćmy

Operacja zaćmy zastępuje soczewkę, a ponieważ ta soczewka jest nowa, pacjenci, którzy przeszli operację zaćmy, mogą korzystać z okularów, które mają specjalne filtry blokujące niebieskie światło.

7. Nie każde niebieskie światło jest negatywne

Nie każde niebieskie światło jest złe dla naszego organizmu. Osoby cierpiące na sezonową chorobę afektywną, zwaną inaczej SAD, odnoszą korzyści z otrzymywania znacznych ilości promieni niebieskiego światła HEV w godzinach porannych. Niebieskie światło może również pomóc w uruchomieniu naturalnego rytmu okołodobowego organizmu, zwłaszcza jeśli ludzie mają trudności z przebudzeniem się.

Znajdź BluTech w pobliżu siebieAnna Gadowska

dyplomowany optyk, okulista, specjalizacja - diagnostyka i leczenie chorób oczu dzieci i dorosłych, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku