Co wywołuje migrenę i jak zminimalizować jej skutki?

Migrenowe bóle głowy mogą być bolesne i przeszkadzać w codziennym życiu. Niektórzy ludzie doświadczają migreny raz w roku. U innych migrena występuje kilka razy w tygodniu.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Migreny (American Migraine Association), 36 milionów Amerykanów cierpi na migrenowe bóle głowy.

Co sprawia, że ludzie doświadczają migren i jak możemy zmniejszyć ich wpływ na nasze codzienne życie?

Przyczyny migreny

Fizyczne czynniki wyzwalające: Sposób ułożenia ciała może mieć dramatyczny wpływ na szyję, ramiona i głowę. Napięcie szyi lub ramion, zła postawa i nadmierny wysiłek fizyczny mogą wywoływać migrenę.

Do pracy przy komputerze i biurku używaj ergonomicznie zaprojektowanego zestawu. Krzesła z podparciem dla dolnej części pleców i zdrową postawą mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy komfortu pracy. Okulary blokujące niebieskie światło i zachowanie bezpiecznej odległości od monitora do czytania również mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia migreny. Zmniejszenie napięcia w ciele może wpłynąć na przepływ krwi w organizmie i mieć efekt falowy na utrzymanie zdrowia pleców i szyi.

Odpowiednia ilość snu to także ważny sposób na zmniejszenie wpływu czynników wywołujących migrenę. Kładzenie się spać o stałej porze, pozwalającej na uzyskanie snu, którego potrzebuje organizm, może również zapobiegać migrenom.

Jedzenie i dieta: Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że brak jedzenia może wywołać ból głowy. Dodatkowo, spożywanie pokarmów zawierających dodatek tyraminy może przyczynić się do wywołania migreny.

Jeśli masz skłonności do migren, rozważ unikanie lub ograniczenie spożycia czekolady, sera i owoców cytrusowych.

Innym częstym czynnikiem wywołującym migrenę jest odwodnienie. Należy zawsze mieć w pobliżu szklankę wody lub butelkę z wodą. Wypicie odpowiedniej ilości wody może zapobiec migrenie, a także wspomóc trawienie, oddychanie i wzmocnić układ odpornościowy.

Czynniki środowiskowe: Silne zapachy i bierne palenie są częstymi czynnikami wyzwalającymi migrenę. Poproś swojego pracodawcę o wprowadzenie w miejscu pracy programu bezzapachowego, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia migreny w pracy.

Migoczące ekrany, jasne światła i inne wyzwalające światło również zostały powiązane z większym prawdopodobieństwem wystąpienia migreny. Zamiast używać napowietrznego oświetlenia fluorescencyjnego, dodaj lampy i miękkie oświetlenie. Zawsze używaj okularów blokujących światło niebieskie, gdy korzystasz z ekranu. Koniecznie wymień monitory i urządzenia, które zaczynają migotać lub stają się nieprzewidywalne.

Migrena może znacznie utrudnić każdy dzień. Odrobina profilaktyki może przynieść ulgę i spokój.

Znajdź BluTech w pobliżuAnna Gadowska

dyplomowany optyk, okulista, specjalizacja - diagnostyka i leczenie chorób oczu dzieci i dorosłych, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku