Co to jest 455 NM?

Niebieskie światło jest wszędzie wokół nas. Można je znaleźć zarówno w naturalnym świetle słonecznym, jak i w sztucznych źródłach, takich jak tablety, komputery, smartfony czy telewizory. Można je podzielić na dwie kategorie, którymi są światło niebiesko-fioletowe i niebiesko-turkusowe.

Na czym polega ta różnica?

  • Światło niebiesko-fioletowe działa na fali o długości od 415nm do 455nm i może być bardzo szkodliwe.
  • Światło niebiesko-turkusowe działa na długości fali między 465nm a 500nm i jest niezbędne dla naszego wzroku i zdrowia oczu.

Co sprawia, że światło niebiesko-fioletowe jest tak szkodliwe?

Ponad 8 milionów ludzi w samej Ameryce jest dotkniętych AMD czyli zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem. Liczba ta, choć już teraz jest wysoka, ma wzrosnąć o ponad 50% do roku 2020. Częściowo przyczyną tego ogromnego wzrostu uszkodzeń siatkówki jest nasze uzależnienie od technologii. Obecnie spędzamy godziny wpatrując się w urządzenia emitujące to szkodliwe światło, a nawet dzieci nie są już bezpieczne od tych szkodliwych promieni podczas zabawy i nauki.

Skąd pochodzi całe to niebieskie światło?

Niebiesko-fioletowe światło może pochodzić nawet z najbardziej nieprawdopodobnych źródeł. Obejmuje to:

  • 30% niebiesko-fioletowego światła wpadającego przez naturalne światło słoneczne w godzinach dziennych.
  • Żarówki LED, jakkolwiek energooszczędne, emitują niebiesko-fioletowe światło. Im "chłodniejszy" odcień, tym więcej niebieskiego światła.
  • Tablety, komputery, inteligentne telewizory i smartfony mogą emitować szkodliwe niebieskie światło.

Jakie szkody może ono powodować?

  • Wzrost śmierci komórek siatkówki, co prowadzi do nieodwracalnej ślepoty
  • Wzrost zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem przed 50 rokiem życia
  • Problemy z zasypianiem
  • Nadwyrężenie oczu
  • Bóle głowy

Dlaczego warto skupić się na 455nm?

Jak już wspomniano, światło niebiesko-fioletowe ma zakres aż do 455nm. Jest to "szczyt" szkodliwego światła, które może powodować uszkodzenia i jest to zakres emitowany przez większość urządzeń. Nasi konkurenci mogą twierdzić, że blokują szkodliwe niebieskie światło, ale generalnie jest to tylko w tempie 420nm, co nie robi wiele na drodze blokowania najgorszych promieni. Nasze specjalnie przyciemniane BluTech blokują 455nm niebieskiego światła, więc Twoje oczy są dobrze chronione, nawet po godzinach korzystania z urządzenia.

Znajdź BluTech w pobliżu siebieAnna Gadowska

dyplomowany optyk, okulista, specjalizacja - diagnostyka i leczenie chorób oczu dzieci i dorosłych, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku