Co to za ból głowy?

Ból głowy jest powszechnym doświadczeniem. Niektóre z nich mogą być bardzo bolesne, a inne tylko częściowo zauważalne.

Jeśli masz wątpliwości, pamiętaj, aby śledzić swój ból głowy, sprawdzić, co jadłeś przed jego wystąpieniem, jak długo trwa, jakie ma objawy i co zrobiłeś, aby spróbować go wyleczyć.

Jeśli ból jest bardzo bolesny, należy zwrócić się o pomoc do pracownika służby zdrowia.

Oto kilka typowych rodzajów bólu głowy.

Migrena. Migrena to często pulsowanie po jednej stronie głowy. Towarzyszy jej wrażliwość na światło i słońce, czasem na dźwięk i zapach, często pojawiają się też mdłości. Niektórzy ludzie doświadczają aury, zaburzeń wzrokowych lub czuciowych.

Napięciowy ból głowy. Te bóle głowy są bardzo powszechne i odczuwane jako tępy, ciągły ból po obu stronach głowy. Istnieje wiele czynników wywołujących ten rodzaj bólu głowy, w tym stres i odwodnienie.

Postawa ciała i napięte ramiona również mogą wywołać ten rodzaj bólu głowy. Rozciąganie się, picie wody i odpoczynek dla oczu mogą złagodzić dolegliwości. Zmiany w stylu życia, takie jak siedzenie zbyt blisko ekranu, noszenie soczewek blokujących światło niebieskie i regularne ćwiczenia fizyczne, mogą mieć wpływ na występowanie tego typu bólu.

Klasterowy ból głowy. Ten rodzaj bólu głowy jest odczuwany jako pieczenie lub przeszywające uczucie za lub wokół jednego oka. Może towarzyszyć mu wrażliwość na światło i dźwięk, a także inne problemy z oczami. Mogą one trwać od 15 minut do trzech godzin i często występują o tej samej porze dnia, a czasem kilka godzin po zaśnięciu.

Zatokowy ból głowy. Są one spowodowane obrzękiem zatok, który może być skutkiem infekcji lub alergii. Ten rodzaj bólu głowy odczuwany jest jako tępy, pulsujący ból w okolicy oczu, policzków i czoła. Ból może również przenosić się na szczękę i zęby.

Ból głowy związany z kofeiną. Spożywanie dużej ilości kofeiny, około 4 filiżanek kawy lub ponad 400 miligramów kofeiny, może mieć wpływ na odczuwanie bólu głowy. Jeśli pacjent ma zwyczaj spożywania dużej ilości kofeiny, a nie ma takiej samej ilości, może również doświadczyć bólu głowy spowodowanego odstawieniem kofeiny, który może obejmować zmęczenie, trudności z koncentracją i nudności.

Miesiączkowy ból głowy. Poziom hormonów może mieć bezpośredni związek z odczuwaniem bólu głowy. U kobiet migrena jest często związana z poziomem estrogenów. Dodatkowo, na menstruacyjne bóle głowy mogą mieć wpływ doustne środki antykoncepcyjne, menopauza i ciąża. Nieocenione jest śledzenie bólów głowy w celu ustalenia, czy poziom hormonów może wywoływać bóle głowy.

Źródło:

Gill, S., Falck, S. (2020, 30 stycznia). Medical News Today. Retrieved from https://www.medicalnewstoday.com/articles/320767

Znajdź BluTech w pobliżuDawid Ostrowski

dyplomowany okulista, specjalista w zakresie chirurgii zaćmy oraz leczenia AMD,