Seniorzy a zdrowie oczu

Zdrowie oczu jest ważne w każdym wieku. Jednak osoby dorosłe po 60. roku życia mają inne potrzeby niż inni. Regularne badania okulistyczne to doskonały sposób, aby wyprzedzić ewentualne problemy. Ogromny wpływ na stan oczu mają także nawyki związane ze stylem życia.

Kluczowe jest odżywianie

Dla zdrowia oczu należy spożywać pokarmy bogate w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminy A i C.

Przeciwutleniacze mogą pomóc w uniknięciu uszkodzeń oczu spowodowanych przez wolne rodniki, a także w naturalny sposób poprawić ich zdrowie. Należy również wziąć pod uwagę produkty spożywcze, które wpływają na przepływ krwi w organizmie. Zielone warzywa liściaste często zawierają wiele składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia oczu.

Ćwiczenie

Jak wiele rzeczy, ruch jest niezbędny dla wielu różnych funkcji Twojego organizmu. Dotyczy to również funkcjonowania, leczenia i wspierania oczu. Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi, co zwiększa poziom tlenu w oczach. Tlen jest odpowiedzialny za usuwanie toksyn z oczu. Spacery, rozciąganie, joga i głębokie oddychanie to skuteczne sposoby ćwiczeń, które pozwalają zachować zdrowe i silne oczy.

Bezpieczeństwo przed ekranem i komputerem

Jeśli teraz częściej przesiadujesz przed ekranem, pamiętaj, by podjąć kroki w celu zmniejszenia obciążenia oczu.

Cyfrowe zmęczenie oczu może być bolesne i prowadzić do powikłań. Ekran komputera należy zawsze trzymać w odległości 20-24" od oczu.

Jeśli zauważysz, że mrużysz oczy lub masz problemy z widzeniem ekranu, zwiększ rozmiar czcionki lub powiększenie ekranu, aby było to bardziej komfortowe. Należy często robić przerwy, aby dać oczom odpocząć.

Zawsze, gdy korzystasz z ekranu (komputera, telefonu, telewizora, tabletu), pamiętaj o noszeniu soczewek blokujących światło niebieskie. Szkodliwe niebieskie światło może mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu i zdolność do zapewnienia sobie dobrej jakości snu. Jeśli nosisz już okulary, porozmawiaj z lekarzem o możliwości dodania technologii blokującej światło niebieskie do Twoich obecnych recept.

Jeśli na ekranie monitora pojawiają się odblaski, należy dodać lub dostosować miękkie oświetlenie wokół komputera. Unikanie odblasków jest szczególnie ważne, aby mieć pewność, że widzi się wszystko, czego się potrzebuje, a także aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Urazy oczu

W przypadku urazu oka należy zawsze skorzystać z natychmiastowej, profesjonalnej pomocy lekarskiej. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie sobie optymalnego widzenia do końca życia. Wiele problemów można szybko rozwiązać.

Jeśli masz suche oczy, zapytaj lekarza o możliwość dodania do rutynowej pielęgnacji kropli do oczu. Pamiętaj także o częstym mruganiu. Często zapominamy o mruganiu, gdy przez dłuższy czas patrzymy na ekrany. Dotyczy to również przeglądania mediów społecznościowych lub wiadomości. Łatwo jest nam zapomnieć o tym, by spojrzeć w górę i mrugnąć.

Dzięki tym pomocnym wskazówkom zadbaj o to, aby Twoje oczy były zdrowe przez całe życie.

Znajdź BluTech w pobliżuAnna Gadowska

dyplomowany optyk, okulista, specjalizacja - diagnostyka i leczenie chorób oczu dzieci i dorosłych, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku