Wykorzystanie czasu ekranowego jest coraz częstsze

Od początku pandemii gwałtownie wzrosło wykorzystanie czasu ekranowego. Obecnie Amerykanie spędzają średnio 4 godziny dziennie tylko na telefonie i spędzają 12 godzin podłączeni do mediów, według Najnowsze badania firmy Nielsen.

Najwięcej czasu na telefonie spędzają młodsze pokolenia, a starsze oglądają telewizję. Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy Amerykanie spędzają więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej, siedząc przed ekranami lub przewijając ich zawartość.

Co to oznacza?

Większość firm, których działalność nie jest niezbędna, przestawiła się na pracę zdalną i obecnie godziny, które kiedyś spędzało się na spotkaniach zespołu, spędza się przed kamerą i ekranem. Wiele dzieci uczy się w szkołach online, więc ich czas spędzony przed ekranem również wzrósł.

Nie mówiąc już o tym, że "Doomscrolling", jak nazywa to CNN, czyli wieczne przewijanie stron na portalach społecznościowych, którego wszyscy jesteśmy winni. Nie da się ukryć, że technologia nas uzależniła. Nie potrafimy przetrwać bez naszych telefonów, a nasze urządzenia umożliwiają nam kontakt nawet w czasie globalnej pandemii.

Jakie są tego skutki?

Na poznanie prawdziwych skutków korzystania z ekranów jest jeszcze zbyt wcześnie, ale grupy zajmujące się zdrowiem psychicznym i inne badania z pewnością ujawniły pewne alarmujące dane.

Raport z 2021 r. Raport o stanie zdrowia psychicznego w Ameryce w 2021 r. mówi, że 9,7% dzieci cierpi na depresję, co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Odnotowano także 93-procentowy wzrost liczby badań lękowych przeprowadzonych w 2020 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wzrost ten może być spowodowany wieloma problemami ekonomicznymi związanymi z pandemią, ale należy wziąć pod uwagę także coś innego. Więcej czasu spędzanego na ekranie oznacza większą ekspozycję na niebieskie światło.

Niebieskie światło emitowane jest przez nasze telefony, telewizory, komputery, gry komputerowe, a nawet przez oświetlenie LED w naszym domu. Oświetlenie LED jest ogólnie lepsze z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, ponieważ zużywa mniej energii, ale emituje niebieskie światło, które, jak udowodniono, ma negatywny wpływ na człowieka.

Niebieskie światło zmniejsza produkcję melatoniny, powoduje zmęczenie oczu i bóle głowy oraz może zaburzać rytm snu. Złe wzorce snu mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych, w tym obniżenia nastroju i przyrostu masy ciała.

Rozwiązaniem problemu nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło jest noszenie okularów blokujących niebieskie światło. BluTech Lenses jest liderem w technologii blokowania światła niebieskiego i zalecamy znalezienie sprzedawcy już dziś.

Znajdź BluTech w pobliżuDawid Ostrowski

dyplomowany okulista, specjalista w zakresie chirurgii zaćmy oraz leczenia AMD,