Jak niebieskie światło może szkodzić Twojej skórze?

Oglądanie telewizji, praca na laptopie i przeglądanie mediów społecznościowych na smartfonie to czynności, które są częścią codziennej rutyny większości ludzi. Nie jest tajemnicą, że ciągłe wystawianie się na działanie jasnych ekranów i świateł LED może być uciążliwe dla oczu i utrudniać zasypianie. Najnowsze badania wykazują jednak, że niebieskie światło może również przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się skóry.

W jaki sposób niebieskie światło wpływa na skórę?

Najnowszy raport sporządzony przez Światowej Organizacji Zdrowia stwierdzono, że niebieskie światło przyczynia się do powstawania nawet 90% widocznych oznak starzenia się skóry. W innym badaniu stwierdzono, że ekspozycja na światło niebieskie stymuluje produkcję wolnych rodników w skórze. Wolne rodniki są znane z tworzenia ciemnych plam, niszczenia kolagenu, a nawet wywoływania trądziku.

Zanim w panice rzucisz się do lustra i zaczniesz analizować wpływ niebieskiego światła na swoją skórę, rozważ kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby chronić oczy i skórę przed negatywnymi skutkami niebieskiego światła.

Co możesz zrobić, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez niebieskie światło?

Włącz tryb nocny

Może się to wydawać oczywiste, ale ustawienie urządzeń w trybie nocnym lub ciemnym pomaga zmniejszyć emisję niebieskiego światła, ponieważ ekran będzie świecił mniej ostrym, żółtym światłem.

Znajdź odpowiednią pielęgnację skóry

Szukaj produktów, a zwłaszcza filtrów przeciwsłonecznych, które chronią przed niebieskim światłem. Kolejnym plusem w pielęgnacji skóry jest obecność antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i pomagają chronić skórę.

Zainwestuj w okulary chroniące przed światłem niebieskim

Podczas codziennej pracy z urządzeniami cyfrowymi, możesz z łatwością chronić swoje oczy i skórę za pomocą okularów blokujących niebieskie światło. Soczewki BluTech skutecznie blokują szkodliwe niebieskie światło emitowane przez ekrany, z którymi stykamy się często przez wiele godzin dziennie.

Przy ciągłym kontakcie z jasnymi ekranami, ważne jest, aby podjąć środki zapobiegające szkodliwemu wpływowi niebieskiego światła na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Źródło: https://www.who.int/uv/publications/en/primaryteach.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4337113/

Znajdź BluTech w pobliżuAnna Gadowska

dyplomowany optyk, okulista, specjalizacja - diagnostyka i leczenie chorób oczu dzieci i dorosłych, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku