Wpływ urządzeń na brak snu u osób dorosłych

Podrzucanie i obracanie i znaleźć się zmęczony regularnie? Naukowcy i lekarze dostrzegają związek z urządzeniami elektronicznymi i bezsennością. Czas spędzony na ekranie powoduje stymulację poznawczą, która skutkuje brakiem snu. Smartfony i sztuczne światło zwiększają również aktywność elektryczną Twojego mózgu, powodując wyścig neuronów i odwracając Cię od osiągnięcia spokojnego stanu umysłu niezbędnego do dobrego snu.

Dodatkowo, akt odpowiadania na wiadomości tekstowe, czytanie e-maili lub przeglądanie stron mediów społecznościowych w nocy, dodatkowo angażuje nasze umysły, a tym samym napięcie w naszych ciałach, co powoduje wzrost poziomu stresu. W odpowiedzi na ten stres organizm produkuje hormon zwany kortyzolem, który jest uwalniany przez nadnercza. Hormon ten jest sprzeczny ze snem i powoduje, że człowiek pozostaje w stanie czuwania.

Mózg pracuje, aby stworzyć hormon, melatoninę, która jest odpowiedzialna za regulację naszych cykli sen-budzenie. Kiedy ktoś pochłania zbyt dużo sztucznego światła w czasie lub przed snem, bezpośrednio wpływa na ilość wytwarzanej melatoniny, co utrudnia zasypianie. Nasze ciała są zaprojektowane tak, aby produkować melatoninę w odpowiedzi na zmniejszenie ilości światła, np. gdy zachodzi słońce. Kiedy ktoś jest na swoim smartfonie cały wieczór, sztuczne światło emitowane przez ekran daje mózgowi wrażenie, że na zewnątrz jest jeszcze dzień. Najlepszym sposobem, aby pomóc organizmowi wiedzieć, że nadszedł czas na sen, jest zaprzestanie grania na urządzeniach elektronicznych na jedną do dwóch godzin przed snem.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Harvard Medical School pokazują, że pewne długości fal światła działają na organizm tak, by powstrzymać go od produkcji melatoniny. Inne badanie przeprowadzone przez National Sleep Foundation wykazało, że dorośli, którzy oglądali telewizję przed pójściem do łóżka, mieli trudniejszy czas zasypiania i osiągania dobrego snu niż uczestnicy, którzy nie oglądali telewizji ani nie przeglądali ekranów urządzeń elektronicznych przed snem.

Ograniczenie czasu ekranowego przed snem to najlepszy sposób, aby pomóc zresetować rytm okołodobowy organizmu. W dzisiejszym nowoczesnym świecie może to być niemożliwe, ponieważ Amerykanie pracują dłużej niż ich odpowiednicy w innych krajach. BluTech Lenses wynalazł innowacyjne soczewki, które pomagają blokować szkodliwe promienie niebieskiego światła emitowane przez urządzenia elektroniczne, które powodują słabą produkcję melatoniny. Soczewki te pomogą zablokować promienie niebieskiego światła, które są odpowiedzialne za tak wielu Amerykanów, którzy cierpią na bezsenność i inne zaburzenia snu.

Znajdź BluTech w pobliżu siebieDawid Ostrowski

dyplomowany okulista, specjalista w zakresie chirurgii zaćmy oraz leczenia AMD,