Jaki wpływ na Ciebie ma technologia LED

Oświetlenie LED jest powszechne i wszędzie nas otacza.

Jednak wpływ oświetlenia LED na zdrowie nie zawsze jest pozytywny.

Wiemy, że żarówki LED mogą działać dłużej niż żarówki tradycyjne. Należy jednak zadać sobie pytanie, jakim kosztem.

Nowe badania konsekwentnie wykazują, że niebieskie światło emitowane przez źródła światła LED może być szkodliwe dla oczu.

Niebieskie światło może również wpływać na zdolność organizmu do wytwarzania melatoniny. Melatonina jest potrzebna do wywołania reakcji snu. Melatonina jest również niezbędna, aby pomóc nam utrzymać sen przez całą noc. Często ludzie odczuwają zmęczenie w ciągu dnia, jeśli nie mieli wystarczającej ilości melatoniny, aby nie zasnąć w nocy.

Niebieskie światło LED może pochodzić z żarówek LED, urządzeń przenośnych, takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery (zarówno laptopy, jak i komputery stacjonarne) oraz telewizory.

Jak technologia LED wpływa na nasze pełne i szczęśliwe życie?

Technologia LED jest dość nowa. Ma tendencję do wytwarzania energii bardziej w niebieskim spektrum światła.

Oczy są szczególnie wrażliwe na tę część widma światła. Żarówki LED emitują znacznie więcej światła niebieskiego w porównaniu z kompaktowymi lampami fluorescencyjnymi (CFL) i żarówkami.

W nocy należy w miarę możliwości otaczać się światłem żarówek, ponieważ emitują one najmniej światła niebieskiego.

Korzystanie z urządzeń w nocy może utrudniać naszemu organizmowi wytwarzanie melatoniny. Melatonina jest potrzebna, aby pomóc nam szybko zasnąć i utrzymać sen przez całą noc. Diody LED w telewizorach, telefonach i komputerach powodują, że jesteśmy wystawieni na działanie dużej ilości niebieskiego światła, właśnie wtedy, gdy nasz organizm próbuje wyprodukować melatoninę.

Pamiętaj o robieniu przerw od urządzeń. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie zrezygnować z urządzeń przed pójściem spać, noś soczewki blokujące światło niebieskie, aby złagodzić jego skutki.

Duża ilość niebieskiego światła emitowanego przez źródła światła LED może przyczyniać się do bezsenności lub trudności z zasypianiem.

Jeśli zauważysz, że po przebudzeniu rano czujesz się zmęczony, zastanów się nad źródłami światła LED i nad tym, w jaki sposób możesz natychmiast zmniejszyć narażenie na nie.

Zmniejszenie narażenia na światło LED jest prawdopodobnie prostsze niż myślisz.

Znajdź BluTech w pobliżuGrzegorz Leśniak

specjalista optometrysta, specjalista w zakresie doboru korekcji okularowej, aplikacji soczewek kontaktowych i wstępnej diagnostyki chorób oczu