Jak czyścić okulary w 5 krokach

Masz dość czyszczenia okularów trzy razy dziennie? Twój związek z okularami jest jak każdy inny: musisz dać mu trochę miłości i dbać o to, aby trwało.

Czyszczenie okularów to codzienny rytuał. Podczas gdy my zazwyczaj używamy tego, co jest przydatne do ich czyszczenia, niektóre nawyki mogą nie być tak przydatne, jak nam się wydaje. Aby pomóc ci widzieć wyraźnie przez cały dzień, oto 5-stopniowy przewodnik jak czyścić twoje okulary.

1. Umyj ręce

Pamiętasz, co powiedzieliby ci rodzice tuż przed kolacją? Uczyń ich dumnymi i rozpocznij swój rytuał sprzątania od umycia rąk! Upewnij się, że używasz chłodnej lub ciepłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń Dawn lub łagodnego mydła.

Upewnij się, że woda z kranu jest letnia, gorąca woda może uszkodzić powłokę lub wypaczyć soczewki. Jeśli nie kąpiesz w niej noworodka, to jest za gorąco!

2. Opłucz swoje okulary

Podczas płukania rąk, chwyć okulary i spłucz je delikatnym strumieniem wody. Nałóż niewielką ilość środka Dawn dish detergent na przednią i tylną stronę każdej soczewki. Pocieraj obie strony soczewek przez minutę i wyczyść również oprawkę; nie zapomnij o nosie!

Wewnętrzna (nosowa) krawędź soczewek okularowych, gdzie spotykają się one z mostkiem oprawki, jest doskonałym miejscem do zbierania potu i oleju. Zadbaj o to, aby ten obszar zyskał trochę dodatkowej miłości. Zwróć również uwagę na to:

  • Metalowe oprawki z wkładkami nosowymi wymagają szczególnej uwagi na ramiona wkładek nosowych, jak również na same wkładki.
  • W przypadku plastikowych ramek bez nosków, upewnij się, że część mostka stykająca się z nosem jest czysta, aby usunąć nagromadzony olej i pot.

Następnie dokładnie wypłukać okulary pod kranikiem.

3. Suszyć okulary czystą ściereczką

Usuń większość wody z soczewek i oprawki, osuszając je. Użyj czystego , świeżego ręcznika bawełnianego z suszarki, który nie ma kontaktu ze zmiękczaczem do tkanin ani z prześcieradłami suszarki. Chcesz się upewnić, że nie ma żadnych zanieczyszczeń, które mogłyby porysować Twoje soczewki.

Możesz zauważyć niewielkie ilości wody wydostające się z zawiasów lub rowka między oprawką a soczewką. Nie ma się czym martwić i można je zedrzeć ściereczką do obiektywu. Soczewki mogą nawet "piszczeć" w oprawkach przez kilka godzin, aż do momentu wyparowania z nich jakichkolwiek śladów wody.

4. Wyczyść obiektywy

Po osuszeniu soczewek, wykończ je ściereczką z mikrofibry i odrobiną wilgoci za pomocą dostępnego w handlu środka do czyszczenia soczewek, oznaczonego jako "bezpieczny dla soczewek powlekanych" lub po prostu oddychaj delikatnie do każdej z nich. Upewnij się, że podczas czyszczenia soczewek nie są one suche, aby zapobiec przesuwaniu się brudu lub zanieczyszczeń po ich powierzchni.

5. Zachowaj zdrowe nawyki

Aby utrzymać swoje okulary w czystości, należy stosować się do porad naszych ekspertów:

  • Przechowuj okularyw ich walizce, gdy ich nie nosisz. Większość zanieczyszczeń na okularach pochodzi z ich noszenia na głowie!
  • Upewnij się, że zawsze czyścisz okulary, gdy są mokre. Czyszczenie suchych soczewek tylko zwiększa szanse, że szmatka po prostu przeciągnie śmieci i olej do rozmazywania po soczewce, zamiast je zbierać.
  • Nieużywaj niczego, co zawiera alkohol. Może to nie tylko uszkodzić same soczewki, ale także grozić osłabieniem niektórych typów opraw.
  • Jeśli używasz butelkowego środka do czyszczenia okularów, upewnij się, że jest on oznaczony jako "bezpieczny dla soczewek powlekanych"; niektóre tanie marki mogą nie być tak odpowiednie do konserwacji okularów.
  • Raz w tygodniu umyj ściereczkę do okularówto usunie brud i osady, które na nim powstały.
  • Jeśli byłeś na zewnątrz podczas gorącego dnia, upewnij się, że spłukałeś okulary zimną wodą. Filtr przeciwsłoneczny, słona woda i inne substancje chemiczne, które wysychają na soczewce, mogą z czasem uszkodzić powłokę.
  • Gdy noski zżółkną, czas je wymienić. Większość wkładek do nosa jest uniwersalna i można je uzyskać w każdym centrum optycznym.
  • Korzystanie z urządzenia do czyszczenia ultradźwiękowego może być opcją umożliwiającą dogłębne oczyszczenie okularów. Można je znaleźć w kilku sklepach optycznych.

Zobacz świat wyraźnie!

Wiedza o tym, jak prawidłowo czyścić okulary, może pomóc im przetrwać dłużej i zapewnić, że spełniają one funkcję, do której zostały stworzone - utrzymując kryształową przejrzystość wzroku.Imię i Nazwisko 3

dyplomowany okulista, specjalista w zakresie chirurgii zaćmy oraz leczenia AMD,