Rodzaje soczewek kontaktowych

Gotowy na oglądanie świata bez okularów? Nadszedł czas, aby wypróbować soczewki kontaktowe. Te malutkie, prawie niewidoczne urządzenia mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzegasz swoje otoczenie. Jeśli jesteś w tym nowy, możesz się zastanawiać, który rodzaj soczewek kontaktowych jest dla Ciebie odpowiedni.

Jakie są różne rodzaje soczewek kontaktowych?

Na rynku oferowanych jest kilka rodzajów soczewek, które dopasowane są do różnych wymagań dotyczących wzroku i stylu życia. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, który typ soczewek kontaktowych może być dla Ciebie odpowiedni, wyjaśniliśmy różne rodzaje dostępnych soczewek w zależności od rodzaju korekcji, jaką zapewniają i zalecanego przez producenta harmonogramu ich wymiany.

Różne materiały i komfort

Przede wszystkim, istnieją dwa różne rodzaje soczewek kontaktowych. Soczewki miękkie są bardziej powszechne, oferują natychmiastowe noszenie przez cały dzień i mogą być bezpiecznie noszone podczas uprawiania sportu - ale soczewki RGP nie mogą. Jednak aby wybrać odpowiedni materiał, krzywiznę i harmonogram wymiany, skonsultuj się ze swoimspecjalistą, aby sprawdzić, które soczewki będą dla Ciebie odpowiednie.

Miękkie soczewki kontaktowe

Miękkie soczewki kontaktowe są najbardziej powszechnym typem soczewek. Soczewki te delikatnie przylegają do rogówki i mogą być wykonane z różnych miękkich tworzyw sztucznych. Najnowocześniejsze soczewki zawierają silikonowo-hydrożelowy materiał, który przepuszcza więcej tlenu do rogówki. Porozmawiaj ze swoim okulistą o silikonowo-hydrożelowych soczewkach, aby dowiedzieć się, czy ten materiał jest dla Ciebie odpowiedni.

Twarde soczewki kontaktowe

Twarde soczewki kontaktowe są mniej powszechne. Są one również znane jako sztywne soczewki gazoprzepuszczalne (RGP). Soczewki RGP mogą zapewnić lepsze widzenie dla osób z wysoką receptą (wysoka krótkowzroczność lub astygmatyzm), a ich trwałość jest dłuższa niż miękkich soczewek kontaktowych.

soczewki

Soczewki RGP mogą wymagać kilku dni adaptacji, szczególnie dla osób noszących je po raz pierwszy. Wymagają one również dogłębnego procesu dopasowania, ponieważ specyfikacja soczewek musi być niezwykle precyzyjna. Tak precyzyjna, że każda soczewka jest wykonywana indywidualnie według Twoich specyfikacji. Z tego powodu są one jedynym produktem na naszej stronie, który podlega ostatecznej sprzedaży.

Harmonogram wymiany

Soczewki miękkie są dostępne w wielu opcjach, aby odzwierciedlić różne potrzeby i styl życia. Ponieważ każda soczewka kontaktowa wymaga odpowiedniego harmonogramu wymiany i regularnej pielęgnacji, możesz wybrać pomiędzy soczewkami jednodniowymi, tygodniowymi, dwutygodniowymi, miesięcznymi i przedłużonymi.

Jednodniowe soczewki kontaktowe

Jednodniowe soczewki kontaktowe są najzdrowszą opcją dla Twoich oczu. Zapewniają uczucie świeżości każdego dnia, bez obaw o osady białkowe czy konieczność czyszczenia soczewek. Jeśli chcesz je wypróbować, zapoznaj się z naszymi 5 powodami, dla których warto wybrać soczewki jednodniowe. Soczewki jednodniowe są również doskonałym wyborem dla osób, które zamierzają nosić soczewki kontaktowe przy rzadkich okazjach.

Kontakty tygodniowe/ dwutygodniowe

Zarówno kontakty tygodniowe jak i dwutygodniowe wymagają wyjęcia na noc w celu oczyszczenia. Podczas gdy kontakty tygodniowe muszą być usuwane raz w tygodniu od otwarcia, soczewki dwutygodniowe muszą być usuwane dwa tygodnie od otwarcia. Soczewki te zapewniają komfort użytkowania przy zachowaniu ekonomicznego harmonogramu wymiany. Zapoznaj się z naszą ofertą tygodniowych soczewek kontaktowych, aby dowiedzieć się o naszych ofertach.

Kontakty miesięczne

Kontakty miesięczne mogą być noszone do 30 dni. Świetnym sposobem na zapamiętanie terminu wymiany soczewek jest wybranie tego samego dnia miesiąca. Soczewki te są dostępne w ofercie wielu marek dla wszystkich typów recept. Niektóre z nich mogą być noszone przez noc, jeśli Twój specjalista stwierdzi, że jest to w porządku.

Kontakty przedłużonego noszenia

Soczewki kontaktowe o przedłużonym noszeniu mogą być noszone przez całą noc pod nadzorem i za zgodą Twojego lekarza okulisty lub instalatora soczewek kontaktowych. W zależności od marki, niektóre soczewki mogą być noszone nawet do 30 kolejnych nocy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby ustalić, czy Twoje oczy są wystarczająco zdrowe, aby spać w soczewkach kontaktowych oraz aby uzyskać porady dotyczące właściwej higieny i pielęgnacji tych soczewek.

Nawet jeśli niektóre soczewki mogą być noszone przez dłuższy okres czasu, wszystkie są soczewkami jednorazowego użytku. Twój okulista ustali z Tobą odpowiedni harmonogram wymiany soczewek. W zależności od Twoich potrzeb, istnieją różne opcje do wyboru, od jednodniowych do miesięcznych.

Opcje recepturowe

Istnieje rodzaj soczewek kontaktowych dla prawie wszystkich potrzeb wzrokowych. Zgodnie z wymaganiami Twoich oczu, otrzymasz konkretny typ soczewek kontaktowych, takich jak:

Soczewki sferyczne

Najpopularniejszy typ soczewek kontaktowych przeznaczony do korekcji krótkowzroczności (nearsightedness) i nadwzroczności (farsightedness). Są one również przeznaczone dla osób z niewielkim lub żadnym astygmatyzmem w recepcie. Jeśli liczba "CYL" w Twojej recepcie na okulary wynosi 0.75 lub mniej, jest prawdopodobne, że nie zobaczysz liczby CYL w swojej recepcie.

Soczewki toryczne

Soczewkitoryczne zmieniają moc korekcyjną wokół soczewki, aby skorygować astygmatyzm -jest to sytuacja, w której Twoja soczewka i/lub rogówka ma kształt migdała, anie sfery. Moc korekcyjna zmienia się w miarę okrążania soczewki. Soczewki te będą miały wartość CYL i AXIS, które prawdopodobnie będą się różnić od tych, które znajdują się w Twojej recepcie na okulary. Twój okulista lub specjalista dopasowujący soczewki kontaktowe dostosuje te wartości w oparciu o to, jak soczewka naturalnie leży na Twoim oku.

Soczewki wieloogniskowe

Każdy zaczyna potrzebować dodatkowego powiększenia około 40 roku życia, aby móc czytać i widzieć wyraźnie bliskie przedmioty. Prezbiopia zdarza się każdemu, ponieważ naturalna soczewka w naszym oku sztywnieje z wiekiem i coraz trudniej jest nam ustawić ostrość z bliska. Wieloogniskowe soczewki kontaktowe pozwalają Ci pozbyć się pary okularów do czytania, które wiszą na łańcuszku na szyi lub są schowane w kieszeni na piersi.

Kolorowe soczewki

Aby wnieść trochę iskry do swoich oczu, możesz wybrać kolorowe soczewki kontaktowe. Mogą być one noszone po prostu ze względów kosmetycznych lub w celu korekcji wzroku. Niezależnie od korekcji (lub jej braku) w soczewce, kolorowe soczewki kontaktowe najlepiej przepisywać przez lekarza okulistę, ponieważ są one wyrobem medycznym osadzonym na delikatnej strukturze oka.

Każda soczewka kontaktowa, bez względu na harmonogram wymiany, będzie dostępna jako toryczna lub wieloogniskowa, jeśli wymaga tego Twoja korekcja wzroku.

Aby kupić soczewki kontaktowe online, musisz wiedzieć, jak odczytać swoją receptę. Jest jedna kluczowa rzecz, którą należy pamiętać o receptach na okulary i soczewki kontaktowe: wymiary są różne. Jest to jeden z powodów, dla których ważne jest, aby skonsultować się z okulistą.

 

Bezpieczeństwo oczu przede wszystkim

Twoje soczewki kontaktowe muszą być dobierane z rozwagą, aby upewnić się, że pasują do Twoich oczu prawidłowo. Ludzie mają różne kształty i rozmiary - tak jak Twoje oczy, które z czasem zmieniają swój kształt. Ale przede wszystkim ważne jest, aby nosić kontakty, które chronią zdrowie Twoich oczu.

Kontakty muszą zapewniać optymalny przepływ tlenu i nawilżenie , ponieważ jest to niezbędne, aby Twoja rogówka (przezroczysta kopułka z przodu oka) mogła oddychać i pobierać tlen z otaczającego ją powietrza. Twoje soczewki muszą nie tylko przepuszczać tlen przez materiał, ale również poruszać się w odpowiednim zakresie, aby utrzymać mikroskopijną warstwę łez płynącą pod soczewką. Łzy te pomagają w przenoszeniu tlenu i zapewniają ciągłe oczyszczanie soczewki.

Umożliwienie odpowiedniego przepływu tlenu do oczu zapewnia, że widzisz świat takim, jakim powinien być. Jednak nawet nowoczesny materiał może uszkodzić Twoją rogówkę, jeśli dopasowanie nie jest optymalne. Upewnij się, że Twój specjalista dokonał przeglądu ruchu soczewki na Twoim oku i sprawdził, czy jej noszenie jest bezpieczne.Grzegorz Leśniak

specjalista optometrysta, specjalista w zakresie doboru korekcji okularowej, aplikacji soczewek kontaktowych i wstępnej diagnostyki chorób oczu