Jak działają wieloogniskowe i dwuogniskowe soczewki kontaktowe?

Dzisiejsze zaawansowane technologie w soczewkach kontaktowych pozwalają osobom z prezbiopią cieszyć się wyraźnym widzeniem na wszystkie odległości bez konieczności noszenia okularów. Jeśli potrzebujesz recepty do czytania wraz z korekcją do dali (jeśli takowa istnieje), wieloogniskowe i dwuogniskowe soczewki kontaktowe będą dla Ciebie idealną opcją!

Co to jest prezbiopia?

Osoby po 40 roku życia zaczynają zauważać, że ich widzenie z bliska staje się niewyraźne i trudno im się skupić na przedmiotach znajdujących się blisko. Zjawisko to nazywane jest prezbiopią i występuje naturalnie i stopniowo wraz z wiekiem.

Prezbiopia jest również znana jako "syndrom krótkiej ręki", ponieważ będziesz musiał wyciągnąć rękę, aby wyraźniej widzieć drobny druk lub inne drobne szczegóły.

Co ją powoduje?

Z wiekiem stopniowo traci się elastyczność soczewki wewnątrz każdego oka, co powoduje jej twardnienie. W rezultacie, Twoje oczy tracą zdolność skupiania się na pobliskich obiektach, ponieważ światło jest teraz skupiane za siatkówką, a nie na niej.

soczewki

Jak działają soczewki kontaktowe dla prezbiopii?

Wieloogniskowe i dwuogniskowe soczewki kontaktowe pomagają korygować prezbiopię, zapewniając korekcję wzroku zarówno dla widzenia do dali, jak i do bliży. Soczewki te mieszczą wiele recept na jednej soczewce, aby pomóc Ci widzieć wyraźnie w różnych odległościach.

Kontakty dwuogniskowe zawierają dwa różne punkty ogniskowe dla Twoich recept na widzenie do dali i do czytania, podczas gdy kontakty wieloogniskowe zawierają trzy punkty ogniskowe dla korekcji do dali, pośredniej i do czytania.

Rodzaje wieloogniskowych soczewek kontaktowych

Istnieją trzy popularne rodzaje soczewek wieloogniskowych:

Koncentryczne soczewki wieloogniskowe

Koncentryczne soczewki wieloogniskowe zawierają koncentryczne okręgi na soczewce ze stopniowym przejściem pomiędzy receptami. Pierścienie przeplatają korekcje do dali i bliży, podobnie jak w przypadku soczewek typu bull's eye.

Soczewki 1 Day Acuvue Moist Multifocal są popularną marką koncentrycznych soczewek wieloogniskowych.

Soczewki multifokalne asferyczne

Asferyczne soczewki kontaktowe są skonstruowane jak progresywne soczewki okularowe i zapewniają mieszane przejście pomiędzy wieloma receptami. Recepta do dali lub bliży znajduje się w centrum i stopniowo zmienia się w miarę przesuwania się na zewnątrz, bez widocznych linii na soczewkach.

Dailies Total1 Multifocal i Proclear 1 Day Multifocal to jedne z asferycznych soczewek wieloogniskowych, które posiadamy w swojej ofercie. Kontakty te są zazwyczaj ważone, aby pozostać we właściwej orientacji na oku, co zapewnia wyraźną korekcję wzroku przez cały dzień.

Segmentowe soczewki dwuogniskowe

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe są dostępne tylko jako sztywne soczewki gazoprzepuszczalne. Soczewki te przypominają dwuogniskowe soczewki okularowe; recepta do dali znajduje się w górnej połowie soczewki, a recepta do bliży w dolnej połowie. Dolna część soczewki jest spłaszczona, aby utrzymać ją w miejscu na oku. Są one dostosowywane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, dlatego też muszą być zakupione bezpośrednio u Twojego specjalisty.

Skąd mam wiedzieć, czy moja recepta jest przeznaczona na jeden z tych typów soczewek?

Twoja recepta na soczewki kontaktowe będzie zawierała następujące informacje: markę soczewek, moc (lub sferę), krzywiznę podstawy, średnicę i moc ADD. Jeśli przepisano Ci sztywne soczewki gazoprzepuszczalne, recepta będzie również zawierać szczegóły dotyczące koloru i kropek.

Wszystkie soczewki kontaktowe pasują inaczej i są wykonane z różnych materiałów. Jeśli wypróbowujesz soczewki, które nie zostały przepisane, może dojść do dyskomfortu lub infekcji, dlatego ważne jest, aby mieć ważną receptę na soczewki kontaktowe, aby upewnić się, że kupujesz produkty odpowiednie dla Twoich oczu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zrozumieniu swojej recepty lub określeniu, czy Twoja recepta jest przeznaczona na soczewki kontaktowe, odwiedź nasz poradnik dotyczący odczytywania recepty na soczewki kontaktowe i okulary.

Jakie są alternatywne metody korekcji prezbiopii?

Oprócz wieloogniskowych lub dwuogniskowych soczewek kontaktowych, istnieją inne metody korekcji prezbiopii. Twój specjalista będzie w stanie określić, która metoda jest dla Ciebie najlepsza.

Alternatywne metody obejmują:

Monovision

Monowizja polega na noszeniu jednoogniskowych soczewek kontaktowych. Soczewka kontaktowa do korekcji dali jest noszona na oku dominującym, podczas gdy soczewka kontaktowa do bliży jest noszona na oku niedominującym.

Ta technika musi być zalecona przez optometrystę lub specjalistę dopasowującego soczewki kontaktowe, aby upewnić się, że widzenie pomiędzy dwoma oczami jest zrównoważone i aby zweryfikować dopasowanie soczewek kontaktowych.

Używanie okularów z kontaktami

Twój optometrysta może zdecydować, że noszenie okularów do czytania na soczewkach kontaktowych jest dla Ciebie najlepszą opcją. To pomoże Ci widzieć rzeczy z bliska, kiedy jest to konieczne. Jest to świetna metoda w zmniejszaniu zniekształceń peryferyjnych, które są zazwyczaj powodowane przez okulary progresywne.

Zamawianie okularów progresywnych/ dwuogniskowych

Jeśli wolisz okulary zamiast kontaktów, istnieją opcje soczewek okularowych, które również pomogą skorygować prezbiopię. Oferujemy zarówno soczewki progresywne, jak i dwuogniskowe, a także specjalne biurowe soczewki progresywne o nazwie DualView. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tych soczewkach, odwiedź nasz przewodnik po soczewkach progresywnych.

Więcej informacji na: http://toska.com.pl/Anna Gadowska

dyplomowany optyk, okulista, specjalizacja - diagnostyka i leczenie chorób oczu dzieci i dorosłych, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku