Antyrefleks i fotochrom

antyrefleks do komputera

Wybór okularów przede wszystkim zależy od wady, jaką mamy. Trzeba się zastanowić, czy chcemy zwykłe okulary czy pocieniane. Druga opcja jest dobra, gdy wada jest większa i soczewki będą dość grube. Te, które są pocieniane będą nieco cieńsze i oczywiście lżejsze. Dzięki temu wyglądają estetycznie, ale niestety są droższe. Nie zawsze będzie się to opłacało.

Dobrym rozwiązaniem będą oczywiście soczewki, które mają powłokę antyrefleksyjną. Nie jest to już obecnie taka nowość na rynku. Za tym idzie oczywiście to, że stają się one coraz tańsze. Powłoka antyrefleksyjna będzie szczególnie wskazana, gdy w okularach chce się pracować przy komputerze, albo dla osób, które jeżdżą w okularach samochodem i przeszkadzają im światła innych aut. Złe widzenie o zmierzchu czy problem z przeszkadzającym światłem to najczęściej oznaka wady refrakcji. Jej korekcja ma pomóc w lepszym widzeniu i sprawi, że komfort jazdy będzie większy.

Antyrefleksy działają tak, że będą odcinać niechciany zakres fal, dzięki czemu obraz widziany będzie lepiej. Poza tym większy będzie kontrast tego co widzimy. Estetyka oczu w takich okularach też będzie większa, ponieważ nie będzie charakterystycznego odbicia i powidoku. Jeśli dużo pracuje się przy komputerze czy jeździ samochodem to na pewno antyrefleksy będą dobrym rozwiązaniem. Innym jeszcze rozwiązaniem będą szkła fotochromowe - będą one same ciemnieć pod wpływem światła słonecznego. W ten sposób tak naprawdę mamy dwie pary okularów w jednym. Takie okulary są jednak dość drogie i na pewno nie dla każdego potrzebne. Takie szkła przydadzą się osobom, która dużo swojego czasu będzie spędzać na powietrzu. Dzięki temu, że szkła będą ciemnieć nie będzie trzeba mrużyć oczu i dzięki temu lepiej widzimy otoczenie.

antyrefleks i fotochromGdy osoba spędza więcej czasu w biurze, to takie okulary będą tylko zbędnym wydatkiem i nie warto się na nie decydować. Obecnie wiele szyb w samochodach już ma filtr UV i są one przyciemniane. Dzięki temu takie okulary również w aucie nie będą potrzebne. Gdy mamy tylko normalne soczewki to nie można zapominać o tym, że na słońcu trzeba dobrze oczy zabezpieczyć przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych. Nie warto tego zaniedbywać, ponieważ promienie UV źle wpływają na nasz wzrok.



Grzegorz Leśniak

specjalista optometrysta, specjalista w zakresie doboru korekcji okularowej, aplikacji soczewek kontaktowych i wstępnej diagnostyki chorób oczu