Czego należy się spodziewać podczas badania wzroku u dziecka

Spójrzmy prawdzie w oczy - dzieci szybko dorastają. Tak jak Ty, chcemy zapewnić im prawidłowy rozwój, aby mogły w pełni korzystać z codziennych przygód. Ich oczy i wzrok są również ważną częścią ich rozwoju. Na zewnątrz jest tak wiele do zobaczenia i nauczenia się!

Aby upewnić się, że w pełni wykorzystują swoje możliwości i że są tak zdrowe, jak powinny być, będą wymagały regularnych badań oczu.

Jako część ich ogólnej kontroli zdrowia, ich oczy muszą być badane w celu zapewnienia, że Twoje dziecko widzi świat z jasnym wzrokiem i zdrowymi oczami! Lekarz Optometrii Justin Asgarpour przeprowadził nas przez badanie oczu dziecka i częste pytania, które słyszy od swoich pacjentów, abyś mógł przygotować się na badanie oczu swojego dziecka.

Znaczenie badania oczu dziecka

dziecko

Czego można się spodziewać podczas badania wzroku u dzieci

 • Badanie oczu dla niemowląt i wczesnych maluchów
 • Przedszkolaki i późne maluchy
 • Nastolatków

Znaczenie badania oczu dziecka

Jak już wspomnieliśmy, badanie oczu u dzieci jest istotną częścią ich ogólnych badań zdrowotnych. Niezależnie od tego, czy są to niemowlęta czy nastolatki, badanie wzroku określi ważne aspekty ich zdrowia wzroku i zdolności do uzyskania dostępu do wszystkich informacji, których potrzebują na co dzień.

Wzrok ma również decydujące znaczenie dla ścieżki edukacyjnej. Im starsze są dzieci, tym bardziej wada wzroku może wpływać na ich zdolności uczenia się. Niestety, wiele problemów z nauką jest niezdiagnozowanych, co oznacza, że wiele dzieci nie może w pełni wykorzystać swojego potencjału w szkole. Ostatnie badania CAO wykazały, że 10% przedszkolaków ma wadę wzro ku, a liczba ta wzrasta do 25% od przedszkola do klasy 6.

Dziecięce badania oczu są zatem ważne na wszystkich etapach rozwoju, aby zidentyfikować każdy rodzaj zdrowia oczu i problemów z widzeniem. Gdy zostaną one zdiagnozowane, mogą być wcześnie leczone, a optometrysta może zrobić wszystko, co konieczne, aby je skorygować.

Kiedy dziecko powinno poddać się badaniu wzroku?

Pierwsze badanie wzroku Twojego dziecka powinno być zaplanowane między 6 a 12 miesiącem życia. Od tego czasu zaleca się badanie co 12 miesięcy, chyba że lekarz okulista zaleci inaczej. Ponieważ dzieci szybko rosną, ważne jest, aby przestrzegać harmonogramu badań okulistycznych u dzieci, aby zapewnić ich prawidłowy rozwój.

Po ukończeniu 18 roku życia, dzieci powinny odwiedzać swojego okulistę co 1 do 2 lat, aż do 65 roku życia (kiedy to wracamy do corocznych badań). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach wzroku u dorosłych, zajrzyj do naszego artykułu Egzamin okulistyczny niezbędny.

Czego można się spodziewać podczas badania wzroku u dzieci?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o badaniu wzroku u dzieci jest to, że proces będzie się różnił w zależności od wieku Twojego dziecka. W zależności od ich potrzeb i zdolności do wyrażania się, optometrysta zastosuje inny proces badania. Badania wzroku niemowląt i małych dzieci będą opierać się na bardziej obiektywnych testach , podczas gdy badania wzroku nastolatków będą również zbierać subiektywne informacje .

Każdy egzamin będzie się różnił w zależności od lekarza okulisty Twojego dziecka i w zależności od potrzeb Twojego dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, Twój optometrysta oceni trzy różne elementy podczas badania wzroku dziecka:

 1. Czy ich oczy są zdrowe: ocena stanu zdrowia oczu i wykrywanie lub zapobieganie wszelkim chorobom oczu lub zaburzeniom.
 2. Czy ich wz rok rozwija się prawidłowo (w przypadku niemowląt i małych dzieci) oraz wykrywanie i leczenie wszelkich oznak utraty wzroku, takich jak amblyopia, powszechnie określana jako "leniwe oko".
 3. Upewnią się, że wzrok dziecka jest funkcjonalny, zgodny z jego potrzebami.

Badanie wzroku u niemowląt i małych dzieci

Badanie wzroku niemowląt będzie bardziej obiektywne. Ponieważ nie potrafią się one łatwo komunikować lub są nieśmiałe, okulista będzie zbierał informacje dzięki obiektywnym testom. Jak każdy inny egzamin oczu, niemowlęta muszą być badane, aby upewnić się, że ich oczy są zdrowe, że nie mają żadnej choroby oczu i że ich oczy rozwijają się prawidłowo.

Większość czasu niemowlęta badania oczu będzie badać:

 • Ich ostrość wzroku i fiksację: z celem do naśladowania, aby zobaczyć, czy utrzymują swoją wizję.
 • Czy oczy są ustawione prawidłowo za pomocą testu na okładce. aby wykryć wszelkie oznaki amblyopii (leniwe oko).
 • Koordynacja wzrokowa
 • Wszelkie oznaki chorób oczu, takich jak retinoblastoma lub katarakta, z testem czerwonego odruchu.
 • Wszelkieoznaki wady refrakcji (recepta na okulary): aby upewnić się, że ich stan refrakcji jest na odpowiednim poziomie.
 • Ciśnienie w oku poprzez dotykowe wyczucie oczu.
 • Ocena przedniej i tylnej tkanki oczu.

Przedszkolaki i późne maluchy

Badanie wzroku u dzieci będzie się różnić od badania u niemowląt. Ponieważ dzieci rozpoczynają naukę w szkole, ich umiejętności uczenia się w dużym stopniu zależą od zdolności prawidłowego widzenia. Badania wzroku dzieci w wieku szkolnym zaczną więc obejmować również pomiary subiektywne , koncentrując się na ich widzeniu funkcjonalnym w klasie.

Wraz z testami stosowanymi u niemowląt, badania oczu dzieci w wieku przedszkolnym i późnych maluchów będą poszukiwać wszelkich oznak:

 • problemówzdrowotnych z oczami
 • Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność z testami widzenia na odległość i czytania
 • Widzenie kolorów, około 8% mężczyzn i 1 na 200 kobiet na świecie cierpi na ślepotę barw.

Ocena objawów ślepoty barw jest bardzo ważna dla dziecka, ponieważ niedostateczne widzenie barw może uniemożliwić mu wykonywanie niektórych zawodów, np. pilota.

Nastolatki

W miarę jak dzieci się starzeją, ich badanie wzroku koncentruje się również na ich większych wymaganiach wzrokowych dla prawidłowego funkcjonowania w klasie, odrabiania zadań domowych/pracy na komputerze oraz zajęć pozalekcyjnych i sportu. Subiektywne badanie wzroku pomoże zidentyfikować wszelkie problemy z widzeniem, które można skorygować za pomocą recepty na okulary.

Badanie wzroku nastolatków obejmuje między innymi:

 • Subiektywne badanie refrakcji
 • Test widzenia barwnego
 • Test ustawienia oczu (test pokrycia)
 • test percepcji głębi (widzenie 3D), jak również
 • ogólne badanie stanu zdrowia oczu (plecy i tkanki oka).

Jak przygotować dziecko do badania wzroku?

Aby przygotować dziecko do badania wzroku, należy wyjaśnić mu,że będzie to zabawne doświadczenie! Optometryści są przyzwyczajeni do pracy z dziećmi i upewnią się, że proces badania oczu jest zabawny i podobny do gry, aby dziecko czuło się komfortowo i pozostało zaangażowane podczas całego badania. Aby przygotować siebie i swoje dziecko do egzaminu okulistycznego, upewnij się, że są gotowi do zabawy, tak jak każdego innego dnia!

Również, aby mieć najlepsze warunki do pediatrycznego badania oczu, niemowlęta i wczesne maluchy powinny przyjść do badania oczu dobrze wypoczęte i dobrze odżywione. Upewnienie się, że są obudzeni i szczęśliwi zapobiegnie nieprzyjemnemu badaniu oczu. Lekarz może umieścić krople do oczu; optometryści są przeszkoleni, aby to zrobić, utrzymując dziecko wygodne z procesu!

Dzieci poniżej 5 roku życia mogą być nieśmiałe i czasami niewerbalne. Okuliści chcą, aby proces ten był przyjemny i zabawny, więc przygotuj się na to, że każde badanie oczu będzie zabawą! Bądź gotowy do gry w szpiega oczu (umożliwiając testowanie wizji z cute obrazki zamiast liter), grając pirata z przepasek na oczy, i inne rodzaje gier, które uczynią cały proces łatwe, angażujące i stres-fee.

Ile kosztuje badanie wzroku u dziecka?

Koszt badania wzroku u dzieci będzie różny dla każdej prowincji i kliniki. W Kanadzie, większość prowincji oferuje pokrycie kosztów opieki optometrycznej. Aby wymienić tylko kilka, MSP w Kolumbii Brytyjskiej i OHIP w Ontario pokrywają koszty corocznego badania wzroku dzieci. Niektóre kliniki mogą pobierać dodatkowe opłaty.

Co znajdzie się na recepcie na okulary dla mojego dziecka?

Po zakończeniu tych badań specjalista okulista sprawdzi nową receptę (jeśli jest potrzebna), co może obejmować okulary ćwiczeniowe, aby upewnić się, że dziecko czuje się komfortowo z nową receptą.

Twój optometrysta poświęci czas na wyjaśnienie składników recepty, które będą obejmować ich moc korekcyjną, odległość źreniczną (PD) i termin ważności recepty. Rozmiar okularów, materiał, styl, soczewki i powłoki są kluczowe w znalezieniu najlepszej pary okularów dla Twojego dziecka.

Bez względu na to, czy Twoje dziecko ma moc na recepcie, czy nie, możesz rozważyć ochronę przed promieniowaniem UV zapewnianą przez okulary przeciwsłoneczne i soczewki adaptacyjne lub soczewki Digital Protection, które oferują barierę przed ekranami cyfrowymi i sztucznym światłem. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat recept, zajrzyj do naszej sekcji o tym, jak odczytać receptę na okulary.Grzegorz Leśniak

specjalista optometrysta, specjalista w zakresie doboru korekcji okularowej, aplikacji soczewek kontaktowych i wstępnej diagnostyki chorób oczu