Wymagania związane z ochroną przed promieniowaniem UV

Okulary z filtrem UV

Okulary z filtrem UV to podstawowy element, gdy chce się dbać o swoje oczy, ale całkowitej ochrony niestety nie będą one w stanie nam zapewnić, ponieważ nie będą całkowicie zasłaniać oczu. Wyjątek będą stanowić specjalnie przygotowane okulary, które noszone są przez kolarzy czy alpinistów, które bardzo dobrze dolegają.

W przypadku tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych niestety dochodzi obwodowo do przechodzenia padających promieni, które docierają do wnętrza gałki ocznej. Soczewki kontaktowe mogą nieco bardziej chronić oko przed promieniami UV, ponieważ będą one bardzo dobrze pokrywać rogówkę i tym samym zablokują promienie UV, które mogłyby dotrzeć do wnętrza oka. Stosowanie soczewek z filtrem UV w połączeniu z kapeluszem z szerokim rondem i bardzo dobrymi okularami przeciwsłonecznymi to rozwiązanie, które sprawi, że nasze oczy będą bardzo dobrze zabezpieczone.

W pewnych sytuacjach nie ma jednak możliwości stosowania okularów czy kapelusza i wtedy dobre soczewki z filtrem UV mogą stanowić jedyne możliwe rozwiązanie, które skutecznie zabezpieczy nasze oko. Opracowana przez Coroneo teoria skupiania promieni obwodowych (PLF, ang. peripheral light focusing) mówi, że to właśnie soczewki kontaktowe będą stanowić najlepszą formę ochrony przed UV. Według teorii okazuje się, że promienie od strony skroniowej oka padają na część obwodową rogówki i przez to będą one załamane a następnie skupione i skoncentrowane, przez co to promieniowanie będzie jeszcze większe. Tym samym potencjalnie będzie to dużo bardziej niekorzystne dla oka niż promienie, które mają wpadać prosto do oczu. Poza tym takie promienie są dobrze pochłaniane przez okulary. Dlatego mówi się, że właśnie stosowanie soczewek z filtrem UV, które pokryją skroniową część rogówki będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy będzie się chciało dobrze zabezpieczyć wnętrze oka i struktury przylegające do niego.

W jaki sposób możesz chronić swoje oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

- wybieraj okulary, które mają wysokiej klasy filtr UV, który będzie blokował dostęp do oczu dla promieni UV

- wybieraj okulary, które mają soczewki duże i blisko oczu

- ochrona oczu przed UVzakładaj kapelusz z szerokim rondem,

- pod okulary zakładaj soczewki z filtrem UV, które chronią oko

- stosuj dietę, w której będzie dużo luteiny. Jest to naturalny filtr dla siatkówki, który będzie chronił przed UV. Produkty bogate w luteinę to zielone warzywa i owoce żółte oraz pomarańczowe

- jeśli chce się osiągnąć najlepszą ochronę należy połączyć te kilka elementów i stosować je razem.Anna Gadowska

dyplomowany optyk, okulista, specjalizacja - diagnostyka i leczenie chorób oczu dzieci i dorosłych, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku