Jak włożyć soczewkę kontaktową

Próbujesz soczewek kontaktowych po raz pierwszy? Mogą one naprawdę zmienić Twoje codzienne życie. Ale zanim zaczniesz cieszyć się wszystkimi korzyściami, musisz nauczyć się jak prawidłowo zakładać swoje kontakty! Może się to wydawać trochę przerażające, ale kiedy już nauczysz się tego procesu, będzie on tak naturalny jak czesanie włosów i szczotkowanie zębów!

Tak więc, jeśli jesteś gotowa cieszyć się trwałym komfortem i najczystszym wzrokiem, jesteśmy tu po to, aby pokazać Ci, jak zakładać kontakty i jak je prawidłowo usuwać.

Jak zakładać i zdejmować kontakty

1. Wybierz dobre miejsce do umieszczenia ich

Aby rozpocząć proces, należy najpierw znaleźć czyste miejsce do umieszczenia w kontaktach. Łazienka lub garderoba jest generalnie dobrym wyborem. Stań przed lustrem i znajdź płaskie miejsce do umieszczenia pojemnika na soczewki kontaktowe i roztworu.

Potrzebne będą również dwa świeżo umyte i niestrzępiące się ręczniki . Rozłóż jeden z nich na płaskiej powierzchni - jeśli upuścisz soczewkę kontaktową, lepiej, aby wylądowała na czystym ręczniku! Drugi będzie służył do osuszenia rąk po ich umyciu.

Jeśli wkładasz soczewkę kontaktową i wpadnie ona do zlewu, najlepiej nie nosić jej, dopóki nie zostanie wyczyszczona i zdezynfekowana (co zazwyczaj trwa co najmniej 6 godzin).

2. Dokładnie umyj ręce

Zacznij od czystych, świeżo umytych rąk - będziesz dotykał swojego oka i okolic oczu, więc nie chcesz przenosić żadnych bakterii.

Dokładne płukanie rąk jest również ważne , aby uniknąć pozostawienia mydła na opuszkach palców, które mogłoby przenieść się na soczewki kontaktowe przed ich założeniem i skończyć się kłuciem oka. Dokładnie wypłucz i osusz ręcznikiem.

3. Uporządkuj swoje soczewki kontaktowe i zdecyduj się na rutynę

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji oka, powinieneś wyznaczyć jedną konkretną soczewkę do jednego konkretnego oka - nie zamieniaj jej pomiędzy każdym okiem podczas zakładania, nawet jeśli Twoja recepta na soczewki kontaktowe jest taka sama dla każdego oka.

Łatwo jest śledzić, decydując się na kolejność, której zawsze będziesz się trzymać. Powiedzmy, że decydujesz się zacząć od prawego oka. Zachowaj tę samą kolejność za każdym razem, gdy zakładasz soczewki kontaktowe. W ten sposób łatwiej będzie śledzić, do której soczewki należy które oko!

4. Wyjmij swoje kontakty z opakowania i przepłucz je roztworem czyszczącym

Jeśli soczewka wychodzi prosto z opakowania blistrowego, można ją założyć bez płukania roztworem.

Jeśli soczewka jest przechowywana w pojemniku czyszczącym, należy ją szybko przepłukać roztworem, aby usunąć wszelkie luźne kawałki białka, które oparły się procesowi czyszczenia. Zawsze upewnij się, że roztwór, którym spłukujesz soczewki jest bezpieczny!

Należy pamiętać, że miękkie styki szybko wysychają. Jeśli założenie soczewki trwa dłużej niż 30-45 sekund, użyj uniwersalnego płynu do nawilżania soczewki, aby była ona gotowa do wygodnego założenia na oko.

5. Sprawdź orientację soczewek kontaktowych

Kiedy uczysz się zakładać kontakty, nie zawsze jest łatwo stwierdzić, czy Twój obiektyw jest odpowiedni. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że soczewka kontaktowa nie znajduje się na zewnątrz.

Założenie soczewki w niewłaściwy sposób sprawia, że noszenie soczewek kontaktowych jest dość niewygodne, podobnie jak w przypadku rzęs przyklejonych do oka.

Istnieją różne sposoby, aby sprawdzić, czy soczewki kontaktowe są prawidłowo ustawione przed ich założeniem:

  • Wiele soczewek posiada laserowe grawerki, takie jak "123" lub "OK" na nich. Są one widoczne, gdy patrzysz na wewnętrzną stronę soczewki (część, która dotyka Twojego oka). Kontakty toryczne mają czasami laserowe wygrawerowanie pojedynczej linii na zewnętrznej krawędzi (część, która nie dotyka oka).
  • Jeśli nie mają one oznaczeń orientacyjnych, umieść soczewkę na opuszku palca i spójrz na jej krawędzie. Krawędzie powinny być skierowane prawie prosto w górę, jak "U". Jeśli są one rozjaśnione, oznacza to, że są na zewnątrz, a Ty po prostu musisz je obrócić we właściwym kierunku.
  • Inną metodą jest użycie "testu taco". Balansując obiektywem na palcu, delikatnie ściśnij każdą stronę obiektywu razem. Jeśli soczewka łatwo wygina się w kształt skorupy taco, to jest ona prawidłowo zorientowana. Jeśli obiektyw oprze się lekkiemu wygięciu do kształtu taco, jest na zewnątrz.

6. Włóż soczewkę kontaktową do oka

Teraz, gdy jesteście gotowi i gotowi do drogi, nadszedł czas, aby przejść do właściwego zakładania soczewek.

Jak założyć soczewki kontaktowe w 5 krokach

  1. Spójrz na swoje odbicie w lustrze, utrzymując kontakt wzrokowy z samym sobą. Pamiętaj, od którego oka postanowiłeś zawsze zacząć.
  2. Wyważ soczewkę na końcu lewego palca wskazującego lub środkowego, trzymając ją nad czystym ręcznikiem. Im mniejszy obszar na twoim palcu, tym lepiej.
  3. Prawy palec wskazujący delikatnie pociągnij w dół dolną powiekę oka i odchyl brodę w dół, zachowując kontakt wzrokowy ze sobą.
  4. Obserwuj swój palec w lustrze i spróbuj przesunąć soczewkę w kierunku oka, przy czym dolna połowa soczewki prowadzi w tym kierunku.
  5. Gdy dolna krawędź soczewki dotyka Twojego oka, przechyl ją do góry, a górna połowa powinna prawie "przeskoczyć" na oko.
  6. Powtórz ten sam proces z drugim okiem.

Zwolnij dolną powiekę i przywróć głowę do normalnej pozycji. Twoja soczewka kontaktowa powinna znajdować się bezpośrednio na rogówce, dokładnie tam, gdzie powinna być! Powoli mrugnij kilka razy, aby pomóc soczewce ułożyć się na swoim miejscu.

Wskazówki od profesjonalistów, jeśli po raz pierwszy nauczysz się zakładać soczewki kontaktowe:

  • Tuż przed dotknięciem oka przez soczewkę, mrugnij kilka razy, aby zachęcić do powstania świeżej warstwy łez na oku.
  • Wysuszony palec i świeżo zwilżone oko wywróć czerwony dywan na soczewkę!
  • Jeśli soczewka się złoży lub przyklei do końcówki Twojego palca, delikatnie zdejmij ją i wytrzyj opuszek palca na czystym ręczniku, a następnie ponownie spróbuj wyważyć soczewkę.
  • Jeśli od pięciu minut próbujesz bez powodzenia, zrób sobie przerwę! Im bardziej się denerwujesz, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że soczewka zostanie prawidłowo założona.

Jak usunąć kontakt

Po opanowaniu sposobu zakładania kontaktów, nadszedł czas, aby nauczyć się jak je wyjmować. Jeśli nie zostaniesz poinstruowany inaczej, nie powinieneś nosić swoich kontaktów dłużej niż 12 godzin (najlepiej trzymać je tylko przez 8-10 godzin).

Oto, jak zdjąć kontakty:

  1. Umyj ręce
  2. Aby zacząć od prawego oka, odwróć głowę w lewo.
  3. Pochyl się do lustra, aby zobaczyć soczewkę kontaktową siedzącą na prawym oku.
  4. Miękką nakładką środkowego lub wskazującego palca (bez paznokci!) delikatnie zsuń soczewkę ze środkowej części oka i na białą część.
  5. Gdy soczewka znajduje się na białym oku, użyj tylko miękkiej podkładki palca wskazującego i kciuka, aby delikatnie ją odciąć od oka.
  6. Po zdjęciu soczewek, przechowuj je w etui z płynem do soczewek kontaktowych (lub wyrzuć je, jeśli używasz soczewek kontaktowych codziennego użytku).

Ciesz się czystym widzeniem i komfortem dzięki nowym kontaktom

Gotowy doświadczyć zupełnie nowego wzroku dzięki soczewkom kontaktowym? Powoli i stabilnie wygrywa wyścig, gdy uczysz się zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe. Ale już niedługo będziesz cieszyć się szerokim polem widzenia, wyraźnym widzeniem i całodziennym komfortem, jaki może zapewnić odpowiednio dopasowana soczewka kontaktowa.



Grzegorz Leśniak

specjalista optometrysta, specjalista w zakresie doboru korekcji okularowej, aplikacji soczewek kontaktowych i wstępnej diagnostyki chorób oczu